O sobie

Pasja i droga

Moje zainteresowania naukowe dotyczą głównie biologii i ekologii lęgowej ptaków oraz ich zachowań. Obiektami moich badań są głównie sowy, zwłaszcza sóweczka, puchacz, włochatka i uszatka błotna. W dalszej kolejności są to ptaki szponiaste, dzięcioły, sokół wędrowny czy górskie gatunki ptaków. W polu moich zainteresowań są też ssaki i w pewnym okresie to ich właśnie dotyczyła większość moich publikacji . Na szczęście szala przechyliła się obecnie na korzyść ptaków. Nie czuję się birdwatcherem, nie „zaliczam” ptaków, ale zdarzają mi się często wyprawy, których celem jest zwykła radość z obserwacji przyrody. Możliwość podpatrywania nowego gatunku może być bardzo ekscytująca, zwłaszcza gdy sam go sobie wypatrzysz. Jednak największą satysfakcję sprawiają mi długie i wnikliwe obserwacje. Z tego rodzą się najfajniejsze pomysły badawcze.

Jako przyrodnik pierwsze ostrogi zdobywałem w szkole średniej, na Stawach Niemodlińskich i w Borach Dolnośląskich. Później, gdy zrobiłem sobie przerwę w studiach, prowadziłem inwentaryzacje ornitologiczne w Lasach Łukowskich k. Siedlec. Niemal od zawsze związany jestem z Ziemią Kłodzką, gdzie też gromadziłem materiały do pracy magisterskiej (Góry Bystrzyckie), a później doktorskiej (G. Stołowe). Poza tym badania ornitologiczne prowadziłem m.in. na Czerwonym Bagnie w Biebrzańskim PN, w Beskidzie Niskim, w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim, w parkach narodowych: Białowieskim, Bory Tucholskie, Wigierskim, Poleskim, a także na Kaszubach czy w Lasach Sobiborskich (szczegóły w zakładce Aktywności). W 2009 roku badałem ekologię lęgową kilku słabo zbadanych gatunków w lasach mgłowych Ekwadoru oraz zagęszczenie sowy – dżunglarki tygrysiej. Od początku związany jestem z ornitologicznym ośrodkiem wrocławskim – Zakładem Ekologii Behawioralnej (dawniej Zakł. Ekol. Ptaków) i Muzeum Przyrodniczym Uniw. Wrocławskiego.

Jako, że mój zawód jest moją pasją, więc wypełnia mi gros czasu. Pasjonuję się też fotografią, filmuję, rysuję (obecnie akwarele i ołówek – galeria). Ogromną frajdę sprawia mi nagrywanie głosów ptaków. Korzystam obecnie z rejestratora Tascam i mikrofonu kierunkowego, ale nie mniej ciekawe nagrania uzyskuję z rejestratora automatycznego (SM4). Ciekawsze głosy umieszczam na podstronie . Formą aktywności terenowej są też dla mnie spływy kajakowe, wspinaczka (tree-climbing), rower górski (ostatnio elektryczny), narty turowe. Sport zresztą był dla mnie ważny od zawsze, zapewne z racji wykształcenia taty, który był absolwentem AWF we Wrocławiu. W szkole podstawowej regularnie jeździłem na obozy sportowe. Kolejna rzecz, która pozwala na małe uniesienia to muzyka. Uważam, że świetne koncerty są warte każdej ceny. Uwielbiam też dobry film fabularny i dokument oraz książkę, niekoniecznie przyrodniczą. Siłą rzeczy najwięcej czytuję literaturę fachową. A że sporo jeżdżę, przez ostatnie lata więcej książek wysłuchałem niż przeczytałem.

Dość zabawnie moje badania nad sóweczką opisał w felietonie „Zrozumieć pigmeja”, świetny fotograf i publicysta Tomasz Kłosowski. W pewnym stopniu pokierował też moim losem, gdy w latach 80. prowadził w czasopiśmie Świat Młodych rubrykę „Klub Ptakoluba”, którą chłonąłem jak gąbka. O moich pasjach i życiowej drodze jako przyrodnika opowiedziałem też Monice z OTOP-u, na łamach magazynu „Ptaki”.

Wykształcenie

 • 1980-1985 – technik leśnik- Technikum Leśne w Tułowicach Niemodlińskich (woj. opolskie) – tytuł pracy dyplomowej: „Biologia lęgowa ptaków okolic Tułowic
 • 1989-1994 – mgr, studia biologiczne – Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego – tytuł pracy magisterskiej: „Awifauna lęgowa Gór Bystrzyckich z uwzględnieniem liczeń metodą kartograficzną„. Promotor: prof. dr hab. Andrzej Dyrcz
 • 2010 – doktor nauk biologicznych – Zakład Ekologii Ptaków UWr. – tytuł pracy: „Biologia rozrodu, pokarm i behawior w okresie lęgowym sóweczki Glaucidium passerinum w Górach Stołowych„. Promotor: prof. dr hab. Andrzej Dyrcz. Recenzenci: prof. dr hab. Tadeusz Stawarczyk i prof. dr hab. Lech Stempniewicz.

Organizacje

 1. Polskie Towarzystwo Zoologiczne. Sekcja Ornitologiczna – członek od 1985 r.
 2. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro-Natura” – członek od 1990 r.
 3. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) – członek od 1992 r.; opiekun ostoi; od 2018 r. – wolontariusz OTOP, w 2019 r. – razem z 5 innymi osobami – otrzymałem tytuł Wolontariusza Roku; członek Zarządu OTOP kadencji 2020-2023 (ulotka).
 4. Komitet Ochrony Orłów – członek od 1998 roku; członek Zarządu w latach 2001-2006.
 5. Sekcja Ochrony Sów KOO – założyciel i lider w latach 1999-2007, po przekształceniu w Stowarzyszenie Ochrony Sów (2007) – członek Zarządu przez ok. 2 lata.
 6. Członek redakcji czesko-słowackiego pisma BUTEO w latach 2001-2008, dot. ptaków szponiastych i sów.
 7. Česká společnost ornitologická – członek od 2010 r.
 8. Ornitho (ornitho.pl, wcześniej Polska Kartoteka Przyrodnicza) – moderator wpisów dot. ptaków dla woj. dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego – od 2012 r.
 9. Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne – członek-założyciel od 2012 r.
 10. Obywatel Rzeczpospolitej Ptasiej, w 2012 r. , podczas XI zjazdu dołączyłem do grona honorowych obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej.
 11. Fundacja Szklane Pułapki – członek wspierający od r. 2019, w 2020 r. – wiceprezes.
 12. Fundacja dla Przyrody – członek wspierający od 2021 r.
Śledź mnie na: facebookistagram
albo ja będę śledził Ciebie!