O sobie

Pasja i droga

Moje zainteresowania naukowe dotyczą głównie biologii i ekologii lęgowej ptaków oraz ich zachowań. Obiektami moich badań są głównie sowy, zwłaszcza sóweczka, puchacz, włochatka i uszatka błotna. W dalszej kolejności są to ptaki szponiaste, dzięcioły, sokół wędrowny czy górskie gatunki ptaków. W polu moich zainteresowań są też ssaki i w pewnym okresie to ich właśnie dotyczyła większość moich publikacji . Na szczęście szala przechyliła się obecnie na korzyść ptaków. Nie czuję się birdwatcherem, nie „zaliczam” ptaków, ale zdarzają mi się często wyprawy, których celem jest zwykła radość z obserwacji przyrody. Możliwość podpatrywania nowego gatunku może być bardzo ekscytująca, zwłaszcza gdy sam go sobie wypatrzysz. Jednak największą satysfakcję sprawiają mi długie i wnikliwe obserwacje. Z tego rodzą się najfajniejsze pomysły badawcze.

Jako przyrodnik pierwsze ostrogi zdobywałem w szkole średniej, na Stawach Niemodlińskich i w Borach Dolnośląskich. Później, gdy zrobiłem sobie przerwę w studiach, prowadziłem inwentaryzacje ornitologiczne w Lasach Łukowskich k. Siedlec. Niemal od zawsze związany jestem z Ziemią Kłodzką, gdzie też gromadziłem materiały do pracy magisterskiej (Góry Bystrzyckie), a później doktorskiej (G. Stołowe). Poza tym badania ornitologiczne prowadziłem m.in. na Czerwonym Bagnie w Biebrzańskim PN, w Beskidzie Niskim, w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim, w parkach narodowych: Białowieskim, Bory Tucholskie, Wigierskim, Poleskim, a także na Kaszubach czy w Lasach Sobiborskich (szczegóły w zakładce Aktywności). W 2009 roku badałem ekologię lęgową kilku słabo zbadanych gatunków w lasach mgłowych Ekwadoru oraz zagęszczenie sowy – dżunglarki tygrysiej. Od początku związany jestem z ornitologicznym ośrodkiem wrocławskim – Zakładem Ekologii Behawioralnej (dawniej Zakł. Ekol. Ptaków) i Muzeum Przyrodniczym Uniw. Wrocławskiego.

Od 1994 roku pracuję w Parku Narodowym Gór Stołowych jako ornitolog, obecnie na stanowisku starszego specjalisty ds. ochrony przyrody w zakresie badań naukowych i obszarów Natura 2000. Nie mniej czasu zajmuje mi aktywność w różnych organizacjach przyrodniczych. Mój zawód jest jednocześnie moją pasją. Interesuję się też fotografią, filmuję, rysuję (obecnie akwarele i ołówek – galeria). Ogromną frajdę sprawia mi nagrywanie głosów ptaków. Korzystam obecnie z rejestratora ZooM F3 i mikrofonu kierunkowego Senheisser, ale nie mniej ciekawe nagrania uzyskuję z rejestratorów automatycznych (SM4). Ciekawsze głosy umieszczam na podstronie . Formą aktywności terenowej są też dla mnie spływy kajakowe, wspinaczka (tree-climbing), rower górski (ostatnio elektryczny), narty turowe. Sport zresztą był dla mnie ważny od zawsze, zapewne z racji wykształcenia taty, który był absolwentem AWF we Wrocławiu i nauczycielem w-f w szkole zawodowej w Bystrzycy Kłodzkiej. W szkole podstawowej regularnie jeździłem z nim na obozy sportowe. Kolejna rzecz, która pozwala na małe uniesienia to muzyka, która towarzyszy mi każdego dnia. Bez muzyki dzień jest mniej kolorowy. Uważam, że świetne koncerty są warte każdej ceny. Uwielbiam też dobry film fabularny i dokument oraz książkę, niekoniecznie przyrodniczą. A że sporo jeżdżę, przez ostatnie lata więcej książek wysłuchałem niż przeczytałem. Siłą rzeczy najwięcej czytuję publikacji naukowych.

Dość zabawnie moje badania nad sóweczką opisał w felietonie „Zrozumieć pigmeja”, świetny fotograf i publicysta Tomasz Kłosowski. W pewnym stopniu pokierował też moim losem, gdy w latach 80. prowadził w czasopiśmie Świat Młodych rubrykę „Klub Ptakoluba”, którą chłonąłem jak gąbka. O moich pasjach i życiowej drodze jako przyrodnika opowiedziałem też Monice z OTOP-u, na łamach magazynu „Ptaki”.

Wykształcenie

  • 1980-1985 – technik leśnik- Technikum Leśne w Tułowicach Niemodlińskich (woj. opolskie) – tytuł pracy dyplomowej: „Biologia lęgowa ptaków okolic Tułowic
  • 1989-1994 – mgr, studia biologiczne – Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego – tytuł pracy magisterskiej: „Awifauna lęgowa Gór Bystrzyckich z uwzględnieniem liczeń metodą kartograficzną„. Promotor: prof. dr hab. Andrzej Dyrcz
  • 2010 – doktor nauk biologicznych – Zakład Ekologii Ptaków UWr. – tytuł pracy: „Biologia rozrodu, pokarm i behawior w okresie lęgowym sóweczki Glaucidium passerinum w Górach Stołowych„. Promotor: prof. dr hab. Andrzej Dyrcz. Recenzenci: prof. dr hab. Tadeusz Stawarczyk i prof. dr hab. Lech Stempniewicz.

Organizacje

  1. Polskie Towarzystwo Zoologiczne. Sekcja Ornitologiczna – członek od 1985 r.
  2. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro-Natura” – członek od 1990 r.
  3. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) – członek od 1992 r.; opiekun ostoi; od 2018 r. – wolontariusz OTOP, w 2019 r. – razem z 5 innymi osobami – otrzymałem tytuł Wolontariusza Roku; członek Zarządu OTOP kadencji 2020-2023 (ulotka).
  4. Komitet Ochrony Orłów – członek od 1998 roku; członek Zarządu w latach 2001-2006.
  5. Sekcja Ochrony Sów KOO – założyciel i lider w latach 1999-2007, po przekształceniu w Stowarzyszenie Ochrony Sów (2007) – członek Zarządu przez ok. 2 lata.
  6. Członek redakcji czesko-słowackiego pisma BUTEO w latach 2001-2008, dot. ptaków szponiastych i sów.
  7. Česká společnost ornitologická – członek od 2010 r.
  8. Ornitho (ornitho.pl, wcześniej Polska Kartoteka Przyrodnicza) – moderator wpisów dot. ptaków dla woj. dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego – od 2012 r.
  9. Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne – członek-założyciel od 2012 r.
  10. Obywatel Rzeczpospolitej Ptasiej, w 2012 r. , podczas XI zjazdu dołączyłem do grona honorowych obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej.
  11. Fundacja Szklane Pułapki – członek wspierający od r. 2019, w 2020 r. – wiceprezes.
  12. Fundacja dla Przyrody – członek wspierający od 2021 r.
Śledź mnie na: facebookistagram
albo ja będę śledził Ciebie!