O sobie

Pasja i droga

Moje zainteresowania naukowe dotyczą głównie biologii i ekologii lęgowej ptaków oraz ich zachowań. Obiektami moich badań są głównie sowy, zwłaszcza sóweczka, puchacz, włochatka i uszatka błotna. W dalszej kolejności są to ptaki szponiaste, dzięcioły, sokół wędrowny czy górskie gatunki ptaków. W polu moich zainteresowań są też ssaki i w pewnym okresie to ich właśnie dotyczyła większość moich publikacji . Obecnie szala przechyliła się na szczęście na korzyść ptaków. Nie czuję się birdwatcherem, nie „zaliczam” ptaków, ale zdarzają mi się często wyprawy, których celem jest zwykła radość z obserwacji przyrody. Możliwość podpatrywania nowego gatunku może być bardzo ekscytująca. Jednak największą satysfakcję sprawiają mi długie i wnikliwe obserwacje. Z tego rodzą się najfajniejsze pomysły i interpretacje.

Jako przyrodnik pierwsze ostrogi zdobywałem na Stawach Niemodlińskich i w Borach Dolnośląskich. Później, gdy zrobiłem sobie przerwę w studiach, prowadziłem inwentaryzacje ornitologiczne w Lasach Łukowskich k. Siedlec. Niemal od zawsze związany jestem z Ziemią Kłodzką, gdzie też gromadziłem materiały do pracy magisterskiej (Góry Bystrzyckie), a później doktorskiej (G. Stołowe). Poza tym badania ornitologiczne prowadziłem m.in. na Czerwonym Bagnie w Biebrzańskim PN, w Beskidzie Niskim, w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim, w Białowieskim PN, w PN Bory Tucholskie, Wigierskim PN (szczegóły w zakładce Aktywności). W 2009 roku badałem ekologię lęgową kilku słabo zbadanych ptaków w lasach tropikalnych Ekwadoru oraz zagęszczenie jednego gatunku sowy. Obecnie penetruję głównie tereny Sudetów, Kotliny Biebrzańskiej oraz Karpat Wschodnich. Od początku związany jestem z ornitologicznym ośrodkiem wrocławskim, czyli Zakładem Ekologii Behawioralnej (dawniej Zakł. Ekol. Ptaków) i Muzeum Przyrodniczym Uniw. Wrocławskiego.

Jako, że mój zawód jest moją pasją, więc wypełnia mi gros czasu. Pasjonuję się też fotografią, filmuję, rysuję (obecnie akwarele i ołówek – galeria). Ogromną frajdę sprawia mi nagrywanie głosów ptaków. Korzystam obecnie z rejestratora Tascam i mikrofonu kierunkowego, ale nie mniej ciekawe nagrania uzyskuję z rejestratora automatycznego (SM4). Ciekawsze głosy umieszczam na podstronie . Formą aktywności terenowej są też dla mnie spływy kajakowe, wspinaczka (tree-climbing), rower górski (ostatnio elektryczny), narty turowe. Sport zresztą był dla mnie ważny od zawsze, zapewne z racji wykształcenia taty, który był absolwentem AWF we Wrocławiu. Kolejna rzecz, która pozwala na małe uniesienia, to muzyka. Uważam, że świetne koncerty są warte każdej ceny. Uwielbiam też dobry film fabularny i dokument oraz książkę, niekoniecznie o ptakach. A że sporo jeżdżę, przez ostatnie lata więcej książek wysłuchałem niż przeczytałem.

Dość zabawnie moje badania nad sóweczką opisał w felietonie „Zrozumieć pigmeja”, świetny fotograf i publicysta Tomasz Kłosowski. W pewnym stopniu pokierował też moim losem, gdy w latach 80. prowadził w czasopiśmie Świat Młodych rubrykę „Klub Ptakoluba”, którą to chłonąłem jak gąbka. O moich pasjach i życiowej drodze jako przyrodnika opowiedziałem też Monice z OTOP-u na łamach magazynu „Ptaki”.

Wykształcenie

 • 1980-1985 – technik leśnik- Technikum Leśne w Tułowicach Niemodlińskich (woj. opolskie) – tytuł pracy dyplomowej: „Biologia lęgowa ptaków okolic Tułowic
 • 1989-1994 – mgr, studia biologiczne – Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego – tytuł pracy magisterskiej: „Awifauna lęgowa Gór Bystrzyckich z uwzględnieniem liczeń metodą kartograficzną„. Promotor: prof. dr hab. Andrzej Dyrcz
 • 2010 – doktor nauk biologicznych – Zakład Ekologii Ptaków UWr. – tytuł pracy: „Biologia rozrodu, pokarm i behawior w okresie lęgowym sóweczki Glaucidium passerinum w Górach Stołowych„. Promotor: prof. dr hab. Andrzej Dyrcz. Recenzenci: prof. dr hab. Tadeusz Stawarczyk i prof. dr hab. Lech Stempniewicz.

Organizacje

 1. Polskie Towarzystwo Zoologiczne. Sekcja Ornitologiczna – członek od 1985 r.
 2. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro-Natura” – członek od 1990 r.
 3. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) – członek od 1992 r.; opiekun ostoi; od 2018 r. – wolontariusz OTOP, w 2019 r. – razem z 5 innymi osobami – otrzymałem tytuł Wolontariusza Roku; członek Zarządu OTOP kadencji 2020-2023 (ulotka).
 4. Komitet Ochrony Orłów – członek od 1998 roku; członek zarządu w latach 2001-2006.
 5. Sekcja Ochrony Sów KOO – założyciel i lider w latach 1999-2007, po przekształceniu w Stowarzyszenie Ochrony Sów (2007) – członek Zarządu przez ok. 2 lata.
 6. Członek redakcji czesko-słowackiego pisma BUTEO w latach 2001-2008, dot. ptaków szponiastych i sów.
 7. Česká společnost ornitologická – członek od 2010 r.
 8. Ornitho (ornitho.pl, wcześniej Polska Kartoteka Przyrodnicza) – moderator wpisów dot. ptaków dla woj. dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego – od 2012 r.
 9. Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne – członek-założyciel od 2012 r.
 10. Obywatel Rzeczpospolitej Ptasiej, w 2012 r. , podczas XI zjazdu dołączyłem do grona honorowych obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej.
 11. Fundacja Szklane Pułapki – członek wspierający od r. 2019, od V do XII 2020 r. – wiceprezes.
Śledź mnie na: facebookistagram
albo ja będę śledził Ciebie!