1 – 15 II 2015. wyprawa typowo birdwatcherska
1 – 15 II 2015. wyprawa typowo birdwatcherska
Organizatorem naszej wyprawy była firma 'Birding S. Lanka Travels’ reprezentowana na miejscu przez świetnego przewodnika, przyrodnika i biologa Ashoka Jayarathna. Miejsca, które odwiedziliśmy, a które pozostawiły szczególnie silne wrażenia, to np. Park Narodowy Yala z rekordowym zagęszczeniem lampartów w skali światowej, w 2004 nawiedzony przez falę tsunami wysoką na 6m. Nad krajobrazem górowały tam izolowane skały metamorficzne formą przywołujące na myśl wędrujące słonie. Las deszczowy Singharaja wydał mi się z kolei wyjątkowo baśniowy. Poruszaliśmy się po nim w skupieniu, bez słowa, niemalże jak po jakiejś strzelistej świątyni. Ogromny niedosyt czuliśmy po wizycie w PN Udawalawe. Park, jak można było odczuć po zbyt krótkiej wizycie, zaoferować może przyrodnikowi sporo pięknych chwil.
Ogólnie zanotowaliśmy 240 gatunków ptaków. Świetny wynik jak sądzę. Szczególnie cieszyliśmy się z każdego spotkania z endemitami, gdyż jeśli nie planujesz wrócić na wyspę, nie zobaczysz ich w naturze już nigdy. Takich gatunków-rarytasów widzieliśmy 33. Ich spis poniżej. Kilka robiło wyjątkowe wrażenie, szczególnie jeśli chodzi o zestaw kolorów czy zachowanie, jak choćby wszędobylska papuga – zwisogłówka złotawa, barwna kitta ozdobna, bilbil żółtouchy z delikatnymi ornamentami czy dziwogon wstęgopióry pojawiający się i znikający jak leśny duszek. Mój umysł nie były przygotowany na spotkania z takimi dziwoptakami, jakim okazał się choćby zimorodek orientalny (Ceyx erithaca), któego zobaczyliśmy na stoku w lesie tropikalnym, ogromny łowiec niebieskoskrzydły (Pelargopsis capensis), którego angielska nazwa Stork-billed Kingfisher dużo lepiej oddaje jego wygląd, czy przepiękna muchołówka rajska (Terpsiphone paradisi) z powiewającym, przydługawym ogonem, a już jak zjawa nie z tej ziemi wydawał się być gębal cejloński (Batrachostomus moniliger) wysiadujący jaja w rozwidleniu gałęzi. Największym rarytasem był zapewne syczek cejloński, gatunek wykryty i opisany w tym wieku, dziwna sowa o długich palcach, dzień spędzająca nisko, w gęstym podszyciu. Równie piękna była sóweczka cejlońska. Jak zresztą każda sóweczka. Zawsze miło jest zobaczyć gatunek z rodzaju, którego nigdy się nie spotkało, dlatego szczególnie cieszyłem się z ketupy bosonogiej (Ketupa zeylonensis), która uraczyła nas obojętnym spojrzeniem. Gdyby to była gruba ryba, a nie stado ornitologów, pewnie szerzej otworzyłaby powieki.
No ale nie tylko ptakami przyroda Sri Lanki żyje. Mnie szczególnie urzekły spotkania z lampartem, słoniami, mangustami, kilkoma gatunkami małp, waranami, jaszczurkami, wielkimi wiewiórkami a nawet mantą, która przepłynęła pod burtą naszego statku w czasie rejsu na wieloryby k. m. Tissa.
Towarzysze: Marek Kołodziejczyk, Marcin Polak, Tadeusz Stawarczyk, Marcin Sołowiej, Marcin Sidelnik, Tomasz Kłys, Ewa
Trasa: Colombo – Kitulgala Rain Forest – Sinharaja Forest Reserve – Weligama – Tissa – Yala NP – Bundala NP – Udawalawe NP – Nuwara Eliya – Horton Plains – Victoria Park – Kandy – Colombo
Gatunki endemiczne widziane przez naszą ekipę:
Galloperdix bicalcarata – kuropatwiak cejloński
Gallus lafayetiii – kur cejloński
Columba torringtoniae – gołąb liliowy
Treron pompadora – treron żółtolicy
Loriculus beryllinus – zwisogłówka złotawa
Psittacula calthropae – aleksandretta zielonoszyja
Centropus chlororhynchos – kukal jasnodzioby
Phaenicophaeus pyrrhocephalus – kukuła białobrzucha
Otus thilohoffmanni – syczek cejloński
Glaucidium castanotum – sóweczka cejlońska
Ocyceros gingalensis – dzioborożec cejloński
Megalaima (Psilopogon) flavifrons – pstrogłów żółtoczelny
Megalaima (Psilopogon) rubricapillus – pstrogłów czerwonoczelny
Chrysocolaptes stricklandi – sułtan szkarłatny
Tephrodornis affinis – kruczodzierzb krótkosterny
Dicrurus lophorinus – dziwogon wstęgopióry
Urocissa ornata – kitta ozdobna
Pycnonotus melanicterus – bilbil czarnoczuby
Pycnonotus penicillatus – bilbil żółtouchy
Cecropis hyperythra – jaskółka cejlońska
Elaphrornis palliseri – dąbczak
Pomatorhinus melanurus – łączniak cejloński
Pellorneum fuscocapillus – dżunglak cynamonowy
Turdoides rufescens – tymal cejloński
Garrulax cinereifrons – sójkowiec szaroczelny
Zosterops ceylonensis – szlarnik cejloński
Gracula ptilogenys – gwarek cejloński
Sturnornis albofrontatus – szpak białolicy
Myophonus blighi – gwizdokos cejloński
Geokichla (Zoothera) spiloptera – drozdaczek plamoskrzydły
Zoothera imbricata – drozdoń cejloński
Eumyias sordidus – modrówka cejlońska
Dicaeum vincens – kwiatówka białogardła