Stałe zajęcia
Od ukończenia studiów pracuję w Parku Narodowym Gór Stołowych, wcześniej jako pracownik naukowy – ornitolog, a po zlikwidowaniu pracowni z niewiadomego powodu, na części etatu jako Starszy Specjalisty ds Ochrony Przyrody w Zakresie Badań Naukowych i Obszarów Natura 2000. Obecnie pochłania mnie tu głównie inwentaryzacja ptaków z listy priorytetowych (tworzenie i weryfikacja stref ochronnych). Jestem też sekretarzem Rady Naukowej Parku. Główne zajęcia poza parkiem:
- Inwentaryzacje i ekspertyzy ornitologiczne (obecnie stale współpracuję z firmą BIODATA z Krakowa oraz Fundacją dla Przyrody z Lublina, wcześniej NFOŚ z Warszawy i FWIE z Krakowa i BUFOR z Dębicy ). Poniżej mapa z miejscami, gdzie prowadziłem badania ornitologiczne.
- Wieszanie budek i budowa gniazd dla ptaków szponiastych i bociana czarnego przy wykorzystaniu metody linowej (treeclimbing).
- Obrączkowanie ptaków – licencję posiadam od 1987 roku. Byłem kierownikiem i załogantem na wielu obozach ornitologicznych w Polsce
- Prelekcje (dotychczas ponad 90; spis tytułów w podzakładce: Prelekcje).
- Publikacje naukowe i popularne (razem 125, dostępne m.in. na platformie Researchgate – spis oraz PDF-y na podstronie Publikacje).
- Recenzje prac, głównie w periodykach przyrodniczych (ponad 80 do 2024 roku), w tym: Ornis Polonica (dawniej: Notatki Ornitologiczne), Ptaki Śląska, Chrońmy Przyrodę Ojczystą, Ptaki Pomorza, Buteo, Przegląd Przyrodniczy, Kulon itp.
- Fotografia przyrodnicza – wybrane zdjęcia można obejrzeć np. w Galerii oraz na Facebooku., a także na stronach projektó citizen-science w których uczestniczę (np. iNaturalist, eBird)
- Nagrania audio przyrody, głównie ptaków – kanał na xeno-canto (obecnie 252 gatunki)
- Nagrania filmowe– m.in. w Internet Bird Collection oraz na moim kanale YouTube. Ostatnio dodaję tym filmom nieco warstwy opisowej na podstronie w Galerii.
Poniżej mapa Polski z miejscami, gdzie prowadziłem badania (uzupełniana na bieżąco).