Szkocja 2011

2011 (30 VII – 11 VIII) – północno-zachodnie wybrzeże Szkocji: Sanna – Applecross – Gairloch – Sheirga (do punktu wysuniętego najdalej na północ – 58.32.8 N 5.07.11 W)

Galeria z wyprawy

Nareszcie po latach znów mogliśmy powędrować wspólnie po bezdrożach. Szybki przeskok nocą przez cywilizację wspólnie z Bodziem i Agnieszką. Góry szkockie zaskoczyły mnie rozmiarem i przestrzenią. Dwukrotnie musieliśmy zahaczyć o pola namiotowe żeby podładować baterie, ale poza tym radziliśmy sobie sami, bo moi towarzysze mieli praktycznie wszystko co trzeba (a nawet więcej :)). Niestety tylko raz popływaliśmy pontonem. Pogoda zmienna, ale jak się jest na północy WB to czego się w sumie spodziewać? Ale trzeba też przyznać, że sztorm dodawał plastyczności krajobrazom. Przejechaliśmy w sumie autem 2350 km.

Ciekawsze obserwacje:
W sumie zanotowaliśmy 83 gatunki ptaków. Niewiele, ale zważywszy na pogodę i porę roku nie było znów tak źle. W sumie jednak nie liczy się ilość, ale każde spotkanie, które dostarcza wrażeń. A trochę ich było na szczęście.

 • Orzeł przedni (Aquila chrysaetos) – 1 os. k. Sanny
 • Poświerka szponiasta (Calcarius lapponicus) – 1 os. młody k. Sanny
 • Burzyk północny (Puffinus puffinus) – wielotysięczne grupy ptaków obserwowaliśmy z dala
  od brzegu k. Sanny
 • Drzemlik (Falco columbarius) – samiec ścigający jaskółkę. Obserwacja trwała nieco ponad
  pół minuty. Jaskółka uciekała szybkim lotem nurkującym. Ptaki straciłem z oczu tuż nad ziemią.
 • Kwokacz (Tringa nebularia) – silnie niepokojący ptak na podmokłym turzycowisku k.
  Applecross
 • Pardwa szkocka (Lagopus lagopus scoticus) – wielokrotnie słyszane, widziane 2 i 1 os.

Wiele obserwacji: świergotek naskalny (Anthus petrosus) – dość liczny wzdłuż całego wybrzeża, nieco mniej na śródlądziu, głównie rodziny z podlotami; kormoran czubaty (Pharacrocorax aristotelis), głuptak (Sula bossana); nurnik (Cephus grylle) – małe grupy i pojedyncze osobniki, kulik mniejszy (Numenius phaeopus), mewa trójpalczasta (Rissa tridactyla).

Śledź mnie na: facebookistagram
albo ja będę śledził Ciebie!